Fotokody – masz komórkę – masz informacje - Fotokod informacje ogólne

fotokodyZobacz także: Założenie konta bankowego

Pomijając dane historyczne, które można znaleźć w wikipedii, fotokody to graficzny nośnik informacji dla telefonów komórkowych. Niepozorny kwadracik zawiera specjalnie przygotowaną dla Ciebie wiadomość. Fotokod to połączenie dwóch kodów kreskowych (2D). Jednym ze standardów fotokodów jest Data Matrix, w którym można zakodować kod ASCII, a ilość znaków w fotokodzie wynosi w praktyce do 250 znaków (czyli możemy zapisać tam co kolwiek), nawet grafikę. Fotokod odczytujemy telefonem komórkowym z aparatem fotograficznym i zainstalowaną aplikacją (nie dotyczy to najnowszych telefonów, które same rozpoznają fotokod bez konieczności robienia zdjęcia.

Jak odczytać fotokod?
 Można (bezpłatnie, ale płacimy za transmisje danych) pobrać aplikację wpisując w przeglądarkę w telefonie adres www.i-nigma.mobi Automatycznie zostanie wykryty model telefonu i zostanie pobrana aplikacja, którą należy zainstalować. Następnie trzeba otworzyć  i wykonać zdjęcie fotokodu po czym odczytujemy informacje. Fotokod nie powinien być mniejszy niż 2x2 cm, powinien być dobrze oświetlony, a kolory do wyświetlania Fotokodu powinny być kontrastowe. Uwaga przy monitorach CRT! Ze względu na to, że w monitorach CRT (kineskopowe) mamy do czynienia z odświeżaniem obrazu odczytanie fotokodu z takiego monitora może nie być możliwe.

Nokia N82, N93, N93i, N95, N95 8GB, E66, E71, E90 lub 6220 Classic mają zintegrowany program do czytania fotokodów.
Do Noki Nokia N78, 6210 Navigator, N96 and 6220 Classic można pobrać program do odczytywania fotokodów
Aby odczytać fotokod w PDA można obrać aplikację QuickMark reader
Aby odczytać fotokod na komputerze można pobrać i skorzystać programu bcTester

Jak zakodować własną informacje do fotokodu: Możesz zakodować w fotokodzie Linki (URL), tekst (Text), numer telefonu (Phone Number) lub SMS. Aby to zrobić wejdź na stronę http://qrcode.kaywa.com/ po czym wybierz odpowiednie dla siebie „Content type:” i w polu tekstowym Content wpisz wiadomość. Wyświetlony kod możesz pobrać na kilka sposobów m.in. poprzez kliknięcie na nim prawym przyciskiem myszy -> „zapisz obraz jako” i wybierając lokacje zapisz plik na dysku lub po prostu skopiować link, który znajduje się tuż pod obrazkiem. Następnie plik możesz wysłać na telefon (np. dzięki bramce MMS)

Inne narzędzia do tworzenia fotokodów:
http://mobilecodes.nokia.com/create.jsp?terms=accepted
http://www.i-nigma.com/CreateBarcodes.html

Powróć do: Naprawa komputerów - spis porad oraz wskazówek
Strona obejmuje zagadnienia: Fotokody – co to jest, bar cod – odczytanie, jak odczytać fotokody, odczytywanie fotokodu, jak stworzyć fotokod, Naprawa komputerów, serwis komputerowy Kraków QR and Datamatrix barcodes, skanowanie fotokodu, qr code, kod qr