Jak zabezpieczyć komputer przed zanikami napięcia w sieci? Zasilacze Awaryjne UPS

Zasilacz UPSZobacz także: Instrukcja założenia konta bankowego

Po co? Większość z użytkowników komputerów narażonych jest sporadyczne awarie prądu. W takim przypadku dane aktualnie niezapisane z pewnością zostaną utracone, w skrajnych sytuacjach może dojść do zniszczenia dysku twardego. Poprzez zastosowanie zasilacza awaryjnego UPS komputer się nie wyłączy.

Opis zasilacza UPS: Zasilacz awaryjny UPS (line-interactive) jest to urządzenie elektryczne, które posiada, w uproszczeniu, akumulatory o napięciu zazwyczaj 12 [V] (napięcie bezpieczne), transformator (jako prostownik do ładowania akumulatora podczas pracy z napięciem prawidłowym, a podczas pracy awaryjnej stanowi stabilizator napięcia awaryjnego AVR)  do transformacji 12 [V] do ok. 230 [V] oraz elementy elektroniczne sterujące pracą zasilacza awaryjnego UPS przełączanie w tryb awaryjny.

    Podłączenie: Zasilacz awaryjny podłączamy do gniazdka sieciowego kablem zasilającym (takim jak do komputera). Komputer z zasilaczem awaryjnym łączymy kablem zasilającym typu „przedłużacz”. Na panelu zasilacza znajduje się centralny wyłącznik zasilania. Po jego wciśnięciu zasilacz gotowy jest do pracy.

    Opis działania UPS: Zasilacz awaryjny po włączeniu włącznikiem centralnym nieprzerwanie działa, co sygnalizowane jest zazwyczaj świecącą się zieloną lampką. W tym stanie zasilacz awaryjny UPS ładuje akumulatory, bez względu czy jest podłączony do zasilacza UPS komputer czy też nie jest. Zanik napięcia w sieci: zasilacz UPS jest wyposażony w czułe układy elektroniczne, które do 0.005 sekundy po wyłączeniu prądu (czas reakcji UPS) uruchamiają akumulatory zasilacza awaryjnego (transformator zamienia panujące na nich napięcie (stałe) 12 [V] na napięcie niezbędne dla pracy komputera ~230 [V] (o przebiegu quasi-sinusoidalnym)) co pozwoli na dalszą pracę komputera.

  CENA: ceny zasilaczy awaryjnych UPS sięgają od ok. 200zł do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego czy komputer jest nowy, (gdy jest nowy należy stosować zasilacze awaryjne UPS o dużej mocy). Warto odwiedzić tą stronę, gdzie podane są aktualne ceny zasilaczy awaryjnych UPS.



    Jak wybrać zasilacz UPS: Nie wolno przekroczyć mocy maksymalnej zasilacza UPS ponieważ UPS nie będzie w stanie podtrzymać napięcia. Pobór mocy komputera (jego nowoczesność i rozbudowanie) determinuje moc zasilacza UPS. Moc zasilacza awaryjnego podajemy w jednostkach [VA] czyt. Woltoampery i tak w charakterystyce UPS możemy uogólnić, że 500 [VA] da nam zasilanie awaryjne komputera o mocy 300 [W] przez 3 minuty. Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie sklepu komputerowego i rozmowa ze sprzedawcą, który doradzi, jaki zasilacz UPS byłby dobry. Warto poinformować go, jaki jest zasilacz (urządzenie gdzie podpinamy kabel z prądem z gniazdka) w komputerze zamontowany. Jeżeli się tego nie wie, może być to napisane na fakturze lub warto, chociaż określić, kiedy komputer był kupowany, co pozwoli sprzedawcy ocenić optymalną moc zasilacza UPS.

Powróć do: Serwis komputerowy - spis awarii oraz ich rozwiązań
Strona objemuje zagadniena:
Zasilacze UPS cena, zasilacze UPS, Naprawa komputerów Kraków, serwis komputerowy, pogotowie komputerowe, parametry, UPS, upees, co to jest UPS? Co to jest zasilacz awaryjny?