Słownik komputerowy A(t)
AT – (Advanced Technology) – rodzaj komputerów PC, tworzone przez firmę IBM, które wykorzystywały modele procesorów od 80286 do 80486, a także procesory Pentium. Komputery te charakteryzowały się kompatybilnością sprzętu produkowanego przez różnych producentów oraz możliwością obsługi wielu urządzeń peryferyjnych.
ATA/ATA2 (AT Attachment) – Interfejs i protokół obsługujący dyski twarde w komputerze PC rozszerzający możliwości rozbudowy przestrzeni dyskowej. Udoskonaleniem ATA jest ATA2, który przyspiesza przesyłanie danych dzięki bezpośredniemu dostępowi do pamięci operacyjnej oraz wyposażony w funkcje udostępniania informacji o dysku w technice Plug & Play, dzięki czemu instalacja dysków jest bezproblemowa.
ATAPI (Advanced Technology Attachment Packet Interface) – jest interfejsem, który pozwala na podłączanie nośników danych (dysku twardego bądź napędu CD/DVD) bez konieczności stosowania adapterów co było niekiedy konieczne w przypadku SCSI.
ATARI – były to komputery produkowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, które charakteryzowały się bardzo dużymi mocami obliczeniowymi, co pozwalało na instalacje gier, które były rozbudowane pod względem graficznym i dźwiękowym.
ATC (Advanced Transfer Cache) – technologia, w której zastosowano 256-bitową szynę danych, która stosowana była w procesorach Intel Pentium III.
ATHLON – procesor firmy AMD, który po raz pierwszy pojawił się w 1999 r. i był konkurentem dla Intel Pentium III. Zawierał 22mln tranzystorów, które upakowane zostały na 184 mm kwadratowych. Podłączony był do płyty głównej przy pomocy gniazda Slot A. Posiadał innowacyjne instrukcje 3DNow! Oraz MMX. Jego architekturę tworzą m.in. 3 podjednostki wykonawcze FPU (Floating Point Unit) zezwalają na pracę wieloprocesorową.
ATHLON THUNDERBIRD – 32-bitowy procesor, firmy AMD, który pojawił się na rynku w czerwcu 2009. Był konkurentem Intel Pentium III, zawierał 37mln tranzystorów i został wykonany w technologii 0.18 mikrona, wyposażony w 128KB pamięci podręcznej L1 (po 64 KB dla danych i instrukcji) i 256KB pamięci podręcznej L2, która zintegrowana została z jądrem procesora przez co układ pobiera informacje z RAM, tak, że pamięć L2 ma inną zawartość niż L1, co sprawia, że system widzi jedną pamięć L1 o sumarycznej wartości L1 + L2 = 384 KB.
ATHLON XP (eXperience Performance) – Jeden z modeli procesorów firmy AMD, który powstał w technologii 0.13 mikrona. Wyposażony był w 128 KB pamięci podręcznej L1 i 256 KB pamięci podręcznej poziomu drugiego. Posiadał Instrukcje SSE (Streaming Single Instruction-Multiple Data Extrension). Współpracował z gniazdem Socket A.
ATM – (1) (Asynchronous Transfer Mode), technologia szybkiego przesyłania danych w sieci – szczególnie obrazów i dźwięków, stosowana w sieciach LAN i WAN dzięki wysokiej transmisji wynoszącej 100-155Mb/s lub nawet 600 Mb/s lub 2,5 Gb/s jak np. w szybkich sieciach transportowych SD. (2) Program wydany przez firmę Adobe, pozwalający na pokazywanie na ekranie różnego rodzaju czcionek oraz ich skalowanie.
ATRYBUT PLIKU I FOLDERU - jest to parametr, który dołącza się do pliku lub katalogu (folderu). Parametr ten determinuje czy plik lub folder jest: tylko do odczytu czy może być zmieniany i przez kogo (read only); czy jest ukryty czy nie (hidden); czy jest systemowy (system); czy jest archiwizowany. Atrybut tylko do odczytu oznacza, że nie można nadpisywać pliku (modyfikować go); ukryty oznacza, że plik nie jest standardowo wyświetlany na ekranie, plik systemowy oznacza, że jest to plik używany przez system operacyjny i nie można go usunąć lub modyfikować.
ATX – (Advanced Technology eXtended) – technologia opracowana przez koncern IBM dla komputerów klasy PC, która pozwalała na bezproblemową rozbudowę komputera i szybkość przesyłania danych dzięki kluczowemu umieszczeniu portów wejścia na płycie głównej (np. port drukarki, klawiatury bądź myszy).