Czy jest możliwe, aby komputer sam się włączał? Ustawienia BIOS.

Zobacz też: Instrukcja zakładania konta bankowego

Pod pojęciem automatycznego włączania komputera możemy rozważyć, co najmniej dwa aspekty. Po pierwsze komputer może się włączać pod wpływem jakiegoś bodźca np. innego komputera połączonych ze sobą kablem. Druga opcja to ustawienie, aby komputer sam się włączył o danej godzinie, (po czym komputer może się sam wyłączyć)

    Rozważmy teraz pierwszą z opcji – samoczynnego włączania się komputera pod wpływem innego komputera. W tej konfiguracji mamy, co najmniej dwa komputery połączone, w najprostszej sytuacji, kablem UDP. Możemy sobie wymyślić, że taka konfiguracja jest potrzebna nam, ponieważ jeden z tych komputerów ma stałe podłączenie do Internetu, które chcemy udostępnić drugiemu komputerowi. Ale żeby komputer, któremu chcemy udostępnić Internet mógł go mieć musimy mieć kategorycznie włączone oba komputery (to jedna z opcji konfiguracji rozprowadzania Internetu w domu opisana tutaj). Chodzenie nieraz do innego pomieszczenia, aby włączyć komputer może być uciążliwe. Można sobie z tym łatwo poradzić. Wystarczy w komputerze, który ma się włączyć pod wpływem właśnie włączanego komputera, ustawić opcję w BIOSIE „Wake-UP by PCI card/LAN” Wówczas w momencie włączania jednego komputera włącza się drugi (który ma udostępnić nam Internet)

Instrukcja: (wypada przeczytać instrukcję od płyty głównej, aby dowiedzieć się jak to wszystko wygląda) w ciągu 1-3 sekund po włączeniu komputera wejść do BIOS’a. (Trzeba przeczytać podczas startu BIOS jak to zrobić, bo praktycznie w większości płyt głównych są odmienne sposoby włączania BIOS’a. Najczęściej przy naciśnięciu DEL lub DELETE) następnie szukamy „Power Managment Setup”. W związku z różnorodnością płyt głównych może się okazać, że trzeba będzie szukać tej opcji w innych Menu. Następnie szukamy „Wake-UP by PCI card/LAN” i zaznaczamy na „Enabled” . Następnie wycofujemy się i wychodzimy poprzez najczęściej „Save & Exit Setup”. Uwaga! Jeżeli zdarzy się coś niedobrego, że coś źle przestawimy wystarczy zawsze się wycofać i nacisnąć „EXIT WITHOUT SETUP”. Wystarczy przetestować konfigurację. Jeżeli komputer jest stary (wraz ze starą kartą sieciową może się zdarzyć, że nie zadziała.)

    Opcja druga to włączanie komputera poprzez ustawienie w BIOS czasu „zapłonu”. Wówczas należy, podczas startu komputera wejść w BIOS, a następnie przejść do "Power Managment setup" (jak nie występuje czytaj instrukcje do sposobu pierwszego). Następnie szukamy w tym dziale czegoś związanego z „Power Up Control” np.: Automatic Power UP. Przy tym możemy mieć „By date” (według daty), Everyday (każdego dnia) i przy tej opcji powinna być godzina włączenia, którą sobie dowolnie włączamy.

Powróć do: Naprawa komputerów - spis porad oraz wskazówek
Strona obejmuje zagadnienia
: automatyczne włączanie komputera, jak automatycznie włączyk komputer, włączenia komputera według daty, naprawa komputerów Kraków, serwis komputerowy, pogotowie komputerowe, włączanie komputera codzinnie, jak komputer może się sam włączyć, samoczynne włączanie komputera.