Intel 8086

Intel 8086 to pierwszy procesor 16-bitowy. Został zaprezentowany przez firmę Intel 8 czerwca 1978 r. Jako pierwszy procesor tej firmy odniósł rynkowy sukces. Zapoczątkował serię procesorów o architekturze x86. Taktowany zegarem o częstotliwości 4,7 - 10 MHz jako pierwszy umożliwiał adresowanie (ogromnej jak na tamte czasy) pamięci o wielkości 1 MB. Posiadał 16-bitową szynę danych oraz 20-bitową szynę adresową. Został wykonany w technologii 3 mikronów i składał się z 29.000 Tranzystorów. Jego moc obliczeniowa w zależności od zegara wynosiła ok. 0,33 - 0,75 MIPS. Pracował w dwóch trybach: minimalnym i maksymalnym. W trybie minimalnym sam kontrolował pracę magistrali systemowej. W trybie maksymalnym zaś wymagał dodatkowego układu (8288), wykonującego tę funkcję za niego, co odciążało procesor. Montowany był w komputerach IBM PC (model XT), gdzie zawsze pracował w trybie maksymalnym. W komputerach IBM PC można było, w celu zwiększenia szybkości wykonywania operacji arytmetycznych, zainstalować dodatkowy koprocesor arytmetyczny 8087.

 

Ten Pierwszy 16-bitowy mikroprocesor firmy Intel zosta wyprodukowany dla rodziny komputerów osobistych firmy IBM. Kolejne ulepszenia tego układu uwzględniają kody procesora podstawowego. Mimo znacznej rozbudowy listy rozkazów nowych procesorów oraz wprowadzenia dodatkowych rozwiązań w ich architekturze, istnieje możliwość pracy w trybie procesora 8086.

Zarówno mikroprocesor 8086 jak i jego następcy komunikują się z otoczeniem za pośrednictwem wspólnej magistrali, używanej zarówno do generowania adresów i wektorów danych. Schemat blokowy mikroprocesora 8086 przedstawiono na rys. 2.1.

Centralny blok przetwarzający procesora składa się z dwóch części:

1.                  Układu sprzęgającego magistral (BIU - Bus Interface Unit).

2.                 Układu wykonawczego (EU - Execution Unit),

            Pomijając 16-bitowa architekturę wewnętrznych układów przetwarzających procesor

8086 jest znacznie bardziej sprawnym układem od jego 8-bitowych poprzedników, z uwagi na bogatsza listę rozkazów oraz dużą różnorodność trybów adresacji.

Do podstawowych danych mikroprocesora 8086 zaliczamy:

·                    20 linii adresowych definiujących bezpośrednio 220 = 1 MB komórek pamięci,

·                    16 linii adresowych dla rozkazów definiujących lokacje  216 = 64 KB portów WE/WY,

·                    Dwa niezależne układy operacyjne:

1.                         Dla realizacji rozkazu bieżącego (EU),

2.                         Dla równoległego pobierania rozkazu następnego (BIU),

·                    Dwa tryby przetwarzania:

1.                         W układzie maksymalnym,

     2.            W układzie minimalnym,

·                  Możliwość współpracy z rodzina 8-bitowych układów sprzęgających firmy Intel stosowanych również w otoczeniu mikroprocesorów 8-bitowych.