Jak ustawić, żeby komputer czytał z płytki przy uruchamianiu? Ustaw urządzenie rozruchowe

Zobacz także: Ustawienia IP, Komputer nie widzi dysku, Wifi - podział łącza, automatyczne wyłączanie komputera, włączanie PC klawiaturą, Instrukcja założenia konta bankowego


Instrukcja ustawiania napędu CD/DVD przy starcie:

Podczas startu komputera (ok. 1-3s po włączeniu) wchodzimy do BIOSA
Przechodzimy do zakładki „Advanced Bios Setup” lub sekcji z napisem Boot (różnorodność płyt głównych).
Rozglądamy się za słowami: „First Boot Device”, „Second Boot Device”, “Third Boot Device”. Podświetlamy „First Boot Device” i wybieramy CD-R lub DVD-R lub Optical drive).
Wycofujemy się naciskając „Esc”, po czym zatwierdzamy zmiany wchodząc na „Save & Exit Setup”.

Od teraz wystarczy włożyć płytkę np. z Windows 7 i jeżeli wszystko się udało to zauważymy, że w momencie w którym Windows zaczynał się ładować zobaczymy napis „naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić program z napędu CD”

Instalacja nowego systemu operacyjnego wiąże się z umiejętnościami, które należy posiąść, by sprawnie wykonać naprawę komputera. Systemy operacyjne (Windows, Linux) i inne są na płytkach CD/DVD, które są tzw „butowalne” (BOOT) i muszą się włączyć przed systemem operacyjnym, który znajduje się na dysku twardym. To które z urządzeń pierwsze się włączy (czy dysk czy CD-ROM /DVD) decyduje ustawienie priorytetów w BIOSIE. W związku z tym, że jest niestety duża różnorodność płyt głównych, a co się wiąże z różnymi wersjami BIOS przedstawiamy instrukcje bardziej uniwersalne niż szczegółowe jednak przy uważnym przyglądaniu i szukaniu tego co opiszemy na pewno uda się wykonać tytułowe zadanie.

Powróć do: Naprawa komputerów - spis porad oraz wskazówek
Strona obejmuje zagadnienia: jak włączyć CdRom przy starcie, naprawa komputerów Kraków, serwis komputerowy, pogotowie komputerowe, jak zainstalować Windows z płytki, jak ustawić BIOS, żeby czytało z CD, Pierwsze musi czytać z CDROM