Jak zmienić SSID w routerze? Jak ukryć SSID naszej sieci? Zabezpieczenia sieci WLAN

Zobacz także: Architektura sieci WiFi, Ustawianie adresu IP, Podłączenie komputera do WiFi, Podział Neostrady, Test PING, Test prędkości łącza, Instrukcja założenia konta bankowego

Zmiana SSID, czyli nazwy rozgłaszanej sieci  w routerze bezprzewodowym pozwoli na utrudnienie potencjalnemu złodziejowi łącza dostępu do naszego routera. Bardzo często producenci routerów w domyślnej nazwy sieci podają model modemu. Jeśli domyślne hasło do routera nie zostało zmienione łatwo jest sprawdzić ustawienia routera lub zmienić jego ustawienia. Dlatego warto zmienić SSID w routerze. Przypominam tylko, że SSID  (ang. Service Set IDentifier) to identyfikator sieci, dodawany  do nagłówków pakietów przesyłanych przez WLAN/LAN. Wszystkie urządzenia pracujące w jednej sieci musza mieć IDNETYCZNE SSID.
Zmiana SSID to jeden z etapów zabezpieczenia własnej sieci bezprzewodowej. W większości routerów bezprzewodowych wygląda ono bardzo podobnie. Zmianę SSID pokażę na przykładzie routera Asmax BR-604g.

Zmiana SSID instrukcja:
Krok 1) (logowanie do routera) Żeby zmienić domyślne SSID routera bezprzewodowego trzeba się do niego zalogować. Przeczytaj instrukcję logowania się do routera, aby dowiedzieć się więcej.
Krok 2) Po zalogowaniu do routera dzięki przeglądarce internetowej naszym oczom ukaże się okno opcji routera. Najczęściej po prawej stronie mamy menu. Klikamy na opcję „Wireless”  i przechodzimy do sekcji „Basic Settings”, w której mamy SSID. Możemy tam wpisać SSID np. router bądź dowolną nazwę naszej sieci.

Ukrywanie sieci, Broadcast SSID.
Możemy także ukryć nazwę naszej sieci tak, że przy przeszukiwaniu otoczenia sieciowego nasza sieć nie wyświetli się w liście dostępnych sieci. Nie jest to bezpośredni element zabezpieczeń sieci (użycie snifferów skutecznie pokaże ukryte  sieci), ale laikowi lub przypadkowemu „Internaucie” może to znacznie utrudnić podłączenie się do naszej sieci.
Instrukcja.
Żeby wyłączyć rozgłaszania nazwy sieci bezprzewodowej wykorzystamy opcję „Broadcast SSID”. W tym celu zaloguj się do urządzenia po czym przejdź do „Wireless” -> „Advance Settings”. Wyszukujemy „Broadcast SSID” . Do dyspozycji mamy „Enabled” – włączony oraz „Disabled” – wyłączony. Aby wyłączyć rozgłaszanie sieci ustawiamy „Broadcast SSID” na DISABLED.

Strona obejmuje zagadnienia: ukrywanie Sieci, zmiana ssid, jak zmienić ssid, naprawa komputerów i serwis komputerowy Kraków, jak ukryć sieć bezprzewodową, zabezpieczenia sieci bezprzewodowej,Broadcast SSID”
Przejdź do kolejnych zabezpieczeń.