Jak sprawdzić prędkość ładowania się stron WWW? – Wydajność stron internetowych.

Mozilla & FirebugZobacz także: Test łącza Internetowego, router WiFi, Instrukcja założenia konta bankowego

By sprawdzić prędkość ładowania się witryn Internetowych można miedzy innymi skorzystać z zewnętrznych programów - dodatków do przeglądarek, a także z przygotowanych stron np. www.webpagetest.org zaprojektowanych by przetestować szybkość ładownia się strony . Jeżeli chodzi o dodatkki do przeglądarek internetowych to firma Google poleca jedno z darmowych narzędzi, rozszerzenie do Firefoxa- Page Speed, którego instalację opisaliśmy poniżej. Można skorzystać także z dodatku YSlow. Oba dodatki pracują w przeglądarce Mozilla Firefox oraz  wymagają instalacji Firebug, który umożliwia między innymi podgląd kodu HTML, edycję kaskadowych stylów (CSS) oraz JavaScript.

Instalacja dodatku PageSpeed,
który pozwoli sprawdzić wydajność strony: Uruchom przeglądarkę Mozilla Firefox. Jeśli jej nie posiadasz pobierz ją i zainstaluj. Wejdź na tę stronę, gdzie znajduje  się narzędzie Page Speed do sprawdzania prędkości ładowania się stron polecaną przez Google.  W otwartej stronie po prawej stornie znajduje się napis Install Page Speed, na który kliknij.  Jeżeli w górnej części okna wyświetli się komunikat „Porgram Firefox nie pozwolił tej witrynie (code.google.com)…” kliknij w guzik „Zezwól” w prawej części wysuniętego paska. Następnie kliknij „zainstaluj” oraz „Uruchom ponownie program Firefox”. Po uruchomieniu przeglądarki zainstaluj dodatek Firebug klikając w odnośnik obok, a otwartej stronie kliknij „add to Firefox” i w guzik „Zezwól” w prawej części wysuniętego paska. Następnie kliknij „zainstaluj” oraz „Uruchom ponownie program Firefox”.
Uruchamianie dodatku: Należy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki Możemy zamknąć okno dodatków i przejść na testowaną stronę np. www.laart.eu. Klikamy w dowolne miejsce na stronie prawym przyciskiem następnie klikamy w „zbadaj element” Z dolnej części okna wysunie się specjalne okno znajdujemy i klikamy „Page Speed”,  a następnie „Analyze Performance” . Wynik obliczany jest na zasadzie stosunku punktów X/100.

Instalacja dodatku YSlow
co do instrukcji jest analogiczna do PageSpeed z tym, że nie trzeba instalować już dodatku Firebug (o ile już został zainstalowany, bo jest także wymagany!). Kliknij tutaj, aby zainstalować YSlow

Jeżeli jesteś właścicielem strony to możesz także skorzystać z Narzędzi dla Webmasterów Google  Jednak niezbędne jest posiadania konta w Google (zakładanie konta jest analogiczne do tego artykułu). Należy mieć także dostęp do serwera (ftp/ssh), gdzie znajdują się strony, aby potwierdzić, że jest się właścicielem strony. Następnie wybieramy witrynę, przechodzimy do "Labolatorium" i klikamy "Wydajność witryny"

Wydajnosc stron internetowych

Powróć do: Serwis komputerowy - spis awarii oraz ich rozwiązań
Strona obejmuje zagadnienia:
testowanie strony, wydajności strony, szybkości strony, ładownie się strony, ładowania się strony, serwis komputerowy, pomoc komputerowa, Kraków, jak sprawdzić szybkość strony?