Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej filtracją MAC adresów kart sieciowych

Zobacz także: WiFi 2.4GHz – montaż, WiFi – sprzęt, ceny, konfiguracja routera, neostrada
Instrukcja założenia konta bankowego
Powróć do:
Zabezpieczenia sieci WLAN

Oprócz zmiany domyślnej nazwy sieci SSID i zastosowania klucza WEP, WPA lub WPA2 można także dołożyć kolejne zabezpieczenie: Filtrowanie MAC adresów kart sieciowych…    

Brzmi strasznie, co? Szczególnie dla „niewtajemniczonych”. Ale nie jest źle.
MAC adress karty sieciowej to taki fizyczny, fabryczny, „na stałe” przypisany przez producenta, unikalny nr karty sieciowej. Wiemy, że każdy samochód ma numer rejestracyjny, ale w dowodzie jest jeszcze jeden numer: numer identyfikacyjny pojazdu lub inaczej mówiąc nr nadwozia.  Analogicznie nr identyfikacyjny pojazdu jest naszym adresem MAC karty sieciowej natomiast nr rejestracyjny możemy utożsamić poprzez adres IP. Samochód może mieć różnych właścicieli przez co może mieć kilka nr rejestracyjnych, ale nr nadwozia pozostanie taki sam. Cóż,  numery nadwozia lub silnika mogą być przez złego pana „przebite”. Tak też można zrobić z adresem MAC,  ale tutaj nie o włamaniach mowa…  (sprawdź MAC adres i IP swojej karty sieciowej)

W routerach są dwie  metody filtrowania:
Allow Listed lub Deny Listed (z ang. Allow – zezwól, Deny – zabroń, listed - wpisany)

Allow listed – metoda, w której tworzymy listę MAC adresów, które mogą zalogować się do routera. Pozostałe karty nie są wpuszczane, co oznacza, że z routera nie może nikt korzystać oprócz twoich komputerów. Coś analogicznego do „księgi wybranych” … coś w tym stylu.
Deny Listed – nieco odwrotnie – do routera może zalogować się każdy  oprócz osób wpisanych na listę. Te adresy z listy DENY to bandziory, którym nie pozwala się logować do routera pozostali mogą. Działa to dość podobnie jak znana z życia „czarna lista”

Zanim przystąpisz do filtrowania pobierz (film)  MAC adresy kart sieciowych z każdego twoich komputerów

Instrukcja włączania filtracji MAC adresów w metodzie „Allow Listed” na przykładzie asmax br-704g . (Wpuszczaj tylko tych których znasz = nie wpuszczaj kogo nie znasz)
1)   Zaloguj się do swojego routera
2)   Przejdź do z menu do „Wireless” -> „Access Control”
3)   Wireless Access Control Mode: ustaw na “Allow Listed”
4)   W polu MAC Address wpisz adresy MAC twoich kart a w polu Comment wpisz dowolną nazwę komputerów np. laptop 1, laptop 2 itp.
5)   Kliknij Apply Changes.

Powróć do: Naprawa komputerów - spis porad oraz wskazówek
Strona obejmuje zagadnienia: filtrowanie po mac, filtrowanie po makach, mackach, jak zabezpieczyć siec bezprzewodową makiem, filtrowanie mac